Menu Zavřeno

Lepší den během půl hodiny (Forbes)

Ranní rituály, které zvládnou i chroničtí prokrastinátoři.

Pravidelná ranní agenda má magickou moc učinit naše dny produktivnější a náladu lepší. Také proto má tolik úspěšných lidí přesnou strategii, co udělají od chvíle, kdy se probudí.

Pokud jste si stokrát předsevzali, že místo kontrolování Twitteru budete po probuzení meditovat, a stejně tolikrát jste také selhali, máme dobrou zprávu. Náprava existuje i pro chronické prokrastinátory, kteří do poslední chvíle leží v posteli a zamačkávají budík.

Třicet minut a dost
Všichni samozřejmě sníme o tom, že první hodina každého dne bude patřit jen nám samotným, ale tolik času pro lepší ráno nepotřebujete. Najít si půl hodiny by měl zvládnout každý, i ten nejzaměstnanější z nás. Velmi složitě se to řeší u rodičů malých dětí, ale i oni mohou zkusit vstát o pár desítek minut dřív než jejich potomci. Nejdůležitějším life hackem zde je, rozdělit aktivity do bloků, které trvají velmi krátce. Pak se nebudete cítit zahlceni z toho, že máte místo obvyklého shonu trávit čas kontemplací a psaním si deníku.JAK BÝT LEPŠÍUmíte se ráno správně nastartovat? Zkuste minutové rituályJak být lepší – 2 minuty čtení

Dvě minuty bez telefonu
Používáte mobil jako budík? Pak se musíte udržet, abyste první dvě minuty po probuzení nesurfovali po síti a 120 vteřin svého času věnovali tomu, jak si představujete nový den prožít. Je to na vás příliš ezoterické? Jak ale chcete jinak dojít k cíli, když neznáte směr? Připravte se na to, že tento návyk se vám nejprve bude zdát dost zvláštní. Až po několika týdnech opakování ho budete vykonávat zcela automaticky.

Pět minut hluboké všímavosti
Meditace nebo mindfulness – takovému cvičení můžeme říkat všelijak, ale cíl je jediný. Zklidnit myšlenky a připravit je na novou zátěž, kterou každý další den představuje. Praxe dělá mistra, takže se posaďte nebo položte, zhluboka se nadechněte nosem a vydechněte ústy. Opakujte po dobu pěti minut a nebuďte zklamaní, že během tohoto cvičení myšlenky cestují. Důležité je, že tělo i mysl se tímto způsobem úžasně uvolní.

Pět minut na zapisování myšlenek
Je to způsob, jak mysl nastavit na kreativnější frekvenci. Po dobu pěti minut si zapisujte cokoli, co vás napadá. Nejde o smysluplné vyprávění nebo rekapitulaci prožitků, ale o typ psychohygieny. Uvidíte, kolik nového vás bude během této činnosti napadat.

Pět minut pro prioritizaci úkolů
Nyní nastává okamžik, kdy si musíte seřadit všechny své povinnosti podle jejich důležitosti. Na první místo přicházejí ty neodkladné, na jejichž dokončení nečekáte jen vy, ale i ti, kteří na zadání spolupracují. Na druhé místo dejte dlouhodobé aktivity, až na třetí to, co děláte pro někoho jiného. Vždy si také zapište, dokdy úkol splníte. Například že odpovíte na e-maily do dvou hodin a podobně. Začněte s tím, do čeho se vám vůbec nechce, protože to je aktivita, která vás také bude stát nejvíc energie. Čím unavenější budete, tím větší pravděpodobnost je, že nechtěnou povinnost opět odložíte.

Deset minut s rodinou
Nyní jste strávili 17 minut prací na sobě, takže přichází zábavná část vašeho rána: hrajte si s dětmi (vstali jste dřív, takže máte čas a nemusíte spěchat), povídejte s partnerem, věnujte se domácím mazlíčkům.

Je pravděpodobné, že v tomto módu vydržíte několik dnů po sobě, kdy si budete libovat, jak harmonicky vaše ráno probíhá. Ale pak možná přijde regrese a vy znovu zamáčknete budík a strávíte ráno čtením e-mailů. Je to běžné u budování nových návyků, které nejsou zprvu pohodlné, zato velmi prospěšné i přirozené. Důležité je, abyste nerezignovali a pokusili se další den vždy začít znovu. Nádech, výdech, úspěšné budoucnosti vstříc.

Autor: Anna Nosková, pro Forbes.cz