Řeč těla – 1.část

Řeč těla je součástí naší osobnosti, o které většinou vůbec nepřemýšlíme, funguje tak nějak automaticky. Pokud to tak máte i vy, je potřeba s tím něco udělat, minimálně začít vnímat a uvědomovat, jakou zprávu svými gesty vysíláme do světa.

1. Padnutá ramena a ohnutá záda

Hrbení se je známka neúcty. Může naznačovat jak váš nezájem nebo i to, že se nudíte. Asi byste svému šéfovi neřekli „Vůbec nechápu, proč tady jsem a musím tě poslouchat“, ale pokud jste shrbení, nic říkat nemusíte, protože váš postoj to říká za vás.

Mozek je pevně propojen s tělem a jeho síla se rovná prostoru, který zabírá vaše tělo. Když stojíte rovně, bez svěšených ramen, vyjadřujete tím sílu. Naopak, pokud se hrbíte, je to známka menší sebedůvěry – zabíráte méně místa a ukazujete tím i méně síly.

Správným držením vašeho těla budete vzbuzovat respekt i zájem ostatních. Tak na to myslete.

2. Příliš moc gestikulace

Výrazná gesta mohou naznačovat, že něco skrýváte. Snažte se o malá a kontrolovaná gesta – ta znamenají sebedůvěru a schopnost vést. A dbejte taky na otevřený postoj – například otevřené dlaně či ruce od sebe – dáte tak najevo, že nic netajíte.

3. Kontrolování hodinek/mobilu

Pokud v průběhu toho, co s někým mluvíte, pokukujete po hodinkách, je to jasným znamením neúcty, netrpělivosti a velkého ega. Vypadá to, že máte mnohem lepší věci na práci než mluvit s osobou, s níž právě hovoříte a že byste nejraději byli někde úplně jinde.

4. Separace

Jestliže se od ostatních odvracíte nebo se nezapojujete do konverzace, může to znamenat, že vás tito lidé nazajímají, nebo se v jejich společnosti cítíte nepohodlně.

Zkuste se na člověka, s nímž mluvíte, přímo soustředit a mírně nakloňte hlavu na znamení, že posloucháte, co říká. Tohle drobné gesto naopak znamená plné soustředění a pozornost.

5. Obranná gesta

Zkřížené ruce či nohy jsou pomyslnou fyzickou bariérou, která jasně indikuje nesouhlas s tím, co vám druhý říká (pokud není v místnosti příliš chladno a tímto gestem se snažíte udržet se v teple :-) ). I přesto, že se usmíváte nebo se do konverzace zapojujete, člověk, se kterým mluvíte, z vás může cítit negaci, která ho může odradit.

6. Nesoulad

Nesoulad mezi tím co říkáte a jak se tváříte, dává lidem znamení, že něco není v pořádku a zároveň může působit, že se je možná snažíte podvést. Hodně zrádný a málo uvěřitelný je například nervózní úsměv.

Na našem otevřeném kurzu, který proběhne 2. 7. V Praze (Efektivní nábor ) se dozvíte také mnoho dalších užitečných tipů a zkušeností nejen ohledně řeči těla. Podíváme se společně na to jak by měl vypadat profil pracovní pozice, jak efektivně vést pracovní pohovor nebo jak dávat zpětnou vazbu uchazečům. Zaměříme se také na základy neverbální komunikace a zkusíme se zamyslet co nám k tomu říká třeba naše intuice.

Zpracováno podle autora Travise Bradberryho.

Komentáře nejsou povoleny.