Desatero při hledání nového pracovního uplatnění: 8. Pohovor

Konečně nastal den “D” a vy máte jedinečnou šanci udělat dojem. V ideálním případě chceme všichni samozřejmě zanechat ten nejlepší dojem :-) Asi není potřeba připomínat, že na to, abyste udělali dobrý PRVNÍ dojem máte přesně 1 šanci.

Pokud se chcete co nejlépe připravit, čtěte dál!

Začněte svůj den jak jste zvyklí, to vám pomůže udržet se celý den v pohodě. Hezky a pohodlně se oblečte a vyrazte na schůzku s dostatečnou časovou rezervou. Dodržení těchto základních pravidel vám pomůže pozitivně se na pohovor naladit. A to je ten správný začátek budoucího úspěchu, věřte!

Předpokládá se, že do prvního kola firma pozvala více uchazečů, které vyhodnotili jako vyhovující dle životopisu. Nyní máte šanci zazářit (ideálně v pozitivním světle :-) tak aby si vás personalista zapamatoval.

Určitě dostanete šanci představit se a říct něco o sobě. Využijte ji! Odříkání údajů z životopisu, který má recruiter právě před sebou je zbytečná ztráta času. Dopředu si připravte třeba několik zajímavých projektů, na kterých jste v průběhu svojí kariéry pracoval/a a stručně je popište – včetně toho, jaký přínos měl daný projekt pro firmu i pro vás osobně, v čem jste se zlepšil, nebo co nového jste se naučil. Pro pořádek je fajn postupovat chronologicky, tj. od nejstarších zkušeností až k těm současným (stejné pravidlo jaku u psaní CV, ale to už jistě víte).

To, že se ucházíte o nabízenou pozici je následkem toho, že vás něčím zaujala. Připravte si také odpověď na otázku “Proč chcete získat tuto práci?” Zde je ideální šance na propojení svých dovedností a zkušeností s touhou pracovat pro tuto konkrétní firmu. Klidně můžete zmínit také to, co z náplně práce by pro vás případně bylo novou výzvou a co vás motivuje k tomu popasovat se s ní.

Co je důvodem hledání nového zaměstnání? Nebo proč opouštíte předchozí práci? U nás si ceníme upřímnosti, proto jsme rádi, když nám naši uchazeči sdělí pravý důvod. Není nic jednoduššího než dopátrat se opravdového důvodu a vy pak máte zbytečný černý puntík :( V životě nastávají různé situace a i když důvod odchodu pro vás nemusel být zrovna “hledáním nové výzvy, protože v současném zaměstnání se už nemám kam dál posouvat”, doporučujeme tuto skutečnost nezamlčovat. Pokud je to jen trochu možné, vyvarujte se pomlouvání předchozího zaměstnavatele, šéfa nebo kolegů. To totiž personalistovi dává jediný jasný signál – podobně bude mluvit o naší firmě v budoucnu.

Připravte si vlastní otázky. Na ty by měl být prostor nejpozději v závěru rozhovoru. Ne jen firma hledá nového kolegu, ale i vy hledáte nové zaměstnání a chcete se tam cítit co nejlépe. Využijte proto tuto šanci ke zjištění všech detailů, které jsou pro vás důležité k tomu, abyste byl/a v nové práci spokojen/a.

P.S. Buďte připraveni na to, že s největší pravděpodobností padne i otázka týkající se požadované mzdy. Máte za sebou určité zkušenosti, z něčeho potřebujete platit účty a žít spokojený život. Spočítejte si předem aspoň to, pod jakou částku měsíčně nemůžete nebo nechcete klesnout. Z jakéhokoliv důvodu. Vemte v potaz také škálu benefitů, které daná společnost nabízí a mohlo by vám to třeba ušetřit část nákladů (typicky třeba členství do fitka, stravenky apod.).

Z prvního kola pohovoru odcházíte s dobrým pocitem :-) a termínem, kdy nejpozději můžete čekat zpětnou vazbu.

Hodně štěstí při hledání práce za Agenturu Salvia přeje Monika.

Pokud máte zájem o osobní konzultaci, neváhejte se nás obrátit (1. hodinu máte zdarma, jinak se jedná o placenou službu).

Napište nám: info@agenturasalvia.cz

Komentáře nejsou povoleny.