DESATERO č.1 PŘI HLEDÁNÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO UPLATNĚNÍ

Milí klienti,
dnes a denně se při pohovorech setkáváme s dotazy typu: A co bych teda měl/a dělat? Jak mám najít práci? Nikde mě nechtějí, co mám dělat? Mám takhle svůj životopis v pořádku? Jak se mám na pohovoru chovat, co jim tam mám říct? Často však při setkání s Vámi nemáme prostor tyto věci řešit. Ne, že bychom Vám nechtěli pomoci, ale pokud s tím nepočítáme, máme často domluvené další pohovory nebo aktivity, které nemůžeme odkládat.

Proto nyní vzniká série 10 článků, kde se budeme věnovat jednotlivým oblastem, které Vás snad pálí a budeme se Vám snažit odpovědět na co si dávat pozor, při hledání té pravé práce.

První z desatera:
1) dobře si ujasněte, jakou práci chcete vykonávat – zvažte své znalosti, schopnosti, potenciál a SMYSL
Pro Vaši další profesní dráhu je důležité, abyste si dobře rozmysleli, co vlastně chcete dělat a jaká práce Vám bude dávat SMYSL. Možná Vám to nepřijde z počátku důležité – v nové práci se přeci budete učit nové věci, poznávat nové lidi… Po čase však zjistíte, že to nejdůležitější nejsou fajn kolegové, prestižní jméno zaměstnavatele, vysoké mzdové ohodnocení a pestrost benefitů, ale to, že Vaše práce někam vede, vidíte za sebou výsledky, že Vaše práce někomu pomohla, že Vás baví – že má jednoduše SMYSL. Dále je velmi důležité dobře zvážit Váš potenciál a schopnosti. Často se potkávám s tím, že uchazeči o práci svou pracovní kariéru směřují na základě doporučení někoho („maminka říkala, že v tomhle je perspektiva“, „naši mi říkali, že na tohle nemám a ať jdu dělat něco pořádného“, „tohle povolání máme v rodině už několik generací – takže bylo automatické, že to budu dělat i já“, „teda – tobě to mluví, běž dělat obchodního zástupce“…apod). Druhá věc je, že už od školy jsme byli často hodnoceni spíše za to, co neumíme – než za to, co nám jde. Proto máme občas tendenci zahazovat dobré pracovní příležitosti jen proto, že něco neumíme. Mnohokrát však nehledíme na to, zda máme tu schopnost a potenciál se případně dané věci doučit. Samozřejmě jsou pak i opačné případy, kdy se potřeby zaměstnavatele často přehlíží se slovy: „to nic není, to zvládne každý“. Například, když se uchazeč, který vystudoval SOU a který 15 let působil jako zámečník, přihlásí na pozici farmaceutického reprezentanta.

Mé doporučení tedy zní:
Před tím, než budete vyhledávat pracovní nabídky, v klidu si sedněte, sepište si seznam svých silných stránek, toho co Vás baví a v čem chcete být užiteční a prospěšní. Pokud něco neumíte – zkuste popřemýšlet, jestli je to věc, kterou jste schopni se rychle a hlavně rádi doučit. Pokud ano, doporučuji klidně tuto skutečnost uvádět v průvodním dopisu /myšleno v těle e-mailu nebo okénku “další informace“ při automatické odpovědi u inzerce/. Příklad: moc stojíte o pozici asistentky. Pozice se Vám zdá úžasná, všechno vypadá výborně – jen nesplňujete požadavek na perfektní znalost NJ, kterou klient vyžaduje, protože nadřízený je z Německa. Tady přichází čas na rozumné zvážení svých možností a uznat, že za týden se plynule německy nenaučíte a tudíž bych doporučovala pozici nechat být. Pokud však nesplňujete požadavek v tom, že neovládáte bravurně Excel a o kontingenčních tabulkách, jste nikdy neslyšeli – zeptala bych se sama sebe, zda se to chci naučit, zda to zvládnu třeba za týden. Pokud by odpověď zněla „ANO“ okamžitě bych na pozici reagovala a vzápětí sháněla někoho, kdo mne to naučí. Tím, že budete reagovat na ty správné inzeráty a pracovní nabídky, si můžete ušetřit hodně času a hlavně šetřit své sebevědomí. Pokud budete reagovat na pozice, kde nesplňujete klíčová kritéria – budete pravděpodobně zamítnuti nebo možná ani nepřijde odpověď. A nikdo z nás není rád odmítán nebo ignorován – a naše sebevědomí trpí, po delším čase si můžeme přijít zbyteční a k ničemu! Doporučuji tedy něčemu takovému předcházet už pečlivým projitím požadavků případného zaměstnavatele. Samozřejmě chápu, že pokud se pohybujete v regionech s vysokou nezaměstnaností, jste v důchodovém věku nebo pracujete ve specifickém oboru – může být hledání nové práce o to těžší.

Takže přeji hodně zdaru při výběru vhodných pozic a při nacházení SMYSLU!
Krásný den přeje Jana

Pokud budete mít dotazy nebo máte zájem o osobní konzultaci – neváhejte se na mne obrátit (1 hodina zdarma, následně se jedná o placenou službu) j.maskova@agenturasalvia.cz

Komentáře nejsou povoleny.